osmanlı kitabı başlık
Tevbe 112
Tevbe 112
Bu yazı 357 views kez okundu.
8 Haziran 2014 01:02 tarihinde eklendi
Etiketler :

Tevbe 112

Kur’an-ı Kerim’in 9. suresi olan Tevbe Suresi’nin 112. ayetinde Allah (cc) kullarına yine müjdeler vererek cennete uzanan yolu göstermiştir.

Tevbe 112:

Tevbe 112Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

“O tövbe edenler, o ibadet edenler, o ham edenler, Allah’ın rızası için sefer edenler, O rüku edenler, o secdeye kapananlar, iyilikleri yayanlar, kötülükleri önleyenler ve Allah’ın hudutlarını bekleyip koruyanlar yok mu? İşte o müminleri müjdele.”

Kulun işlediği günahlar karşısında tövbe ederek ibadet yolu ile Allah’a yönelmesi yapabileceği en güzel ameller yani işler arasındadır. İnsan, nefsi gereği hataya düşer, günah işler. Önemli olan insanın günah işlediğini bilip üzüntü ve pişmanlık duyarak tövbe etmesidir. Tövbe ettiği bir şeyi unutarak ya da farkına varmadan tekrar yapabilir, bu durumda tövbe yolları yine açıktır. Yeter ki bilerek yapıp edip de tövbe etmesin ve yeter ki tövbesini ölüm kapıya geldiği ana kadar saklamasın. Çünkü ölüm bir insana gözüktükten sonra insan gerçeği idrak eder ve yaptıklarının farkına varır. İşte o noktada yapılan tövbenin hükmü yoktur, kabul olmaz.

Hakkıyla namaz kılan kul iyi bir ahlaka sahiptir, çalmaz çırpmaz. Hatta Robin Hood gibi iyilik yapma niyetiyle de çalıp çırpmaz. İyiyi takip eder, kötülüklerden kaçar. Tövbe her zaman dilinin ucundadır, “Allah” (cc) adını bolca zikreder.

İşte Tevbe Suresi’nin 112 ayeti gereğince yaşayanlara müjde vardır. Bu müjde de Allah rızasıdır inşallah. Allah razı olduklarını cehennem alevinden korur ve cennetine kabul eder.

Saygı ve sevgiyle

Z. Tamer Aygün
8.Haziran.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap