osmanlı kitabı başlık
Sebe 39
Sebe 39
Bu yazı 479 views kez okundu.
11 Haziran 2014 15:30 tarihinde eklendi
Etiketler :

Sebe 39

Allah (cc) Resulü Hz. Muhammed vasıtası ile Sebe Suresi’nin 39. ayetindeki mesajı iletmek ister.

Sebe Suresinin 39 ayeti Allah yolunda yapılan harcamaların varlığı azaltmayacağını, Allah’ın bu harcananları bir şekilde tekrar kuluna vereceğini ve Allah iradesi ile istediği kulunun nasibini artıracağını, istediğinin ise nasibini azaltacağını bildirir.

Sebe 39:

Rahman ve Rahim olan Allah’ına adıyla,

Sebe 39“De ki: “Rabbim dilediği kimsenin nasibini bollaştırır, dilediğinin nasibini de kısar. Siz hayır yolunda her ne harcarsanız Allah onun yerini doldurur. O rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

Bu ayette, Allah insanların nasibini yani maddi imkanlarını kendi takdirine göre artırıp azaltmakta olduğunu, kiminin nasibini artırdığını kimininkini de azalttığını bildirmektedir.

Allah Rahman sıfatı ile tüm mahluklarına yani yarattıklarını tümüne rızık vermektedir. Bu yerdeki karıncadan ormandaki ağaca, bahçedeki kuştan tüm insanlara kadar. İyi bir kul olsun ya da olmasın, inan olsun ya da olmasın, Müslüman ya da ateist olsun hiç fark etmeksizin tüm yarattıklarına sayısız rızık verendir. Bu rızık sadece yiyecek ve içecek değil, solunan hava, gün ışığı, güneş akla gelen her şeydir.

Bir geçimimiz sağladığımız yani hayatımızı idame ettirdiğimiz Allah (cc) tarafından nasipler vardır ki ilgili surede bu nasiplerin kimine az ya da yeteri miktardan verilirken kimisine de fazlasıyla verilmektedir. Bu durumda Allah bu fazla verilen nasiplerin aşırıya kaçmadan hayır yolunda harcanması gerektiğini söylemektedir. Nasiplerin bu yolda harcanmasının varlığı azaltmayacağını, aksine Allah’ın harcananın yerine yenisine koyacağını taahhüt etmektedir. İşte bu da ayrı bir imtihandır. “Şeytan sizi hayırda harcamakla muhtaç olacaksınız diye korkutur, sizi cimriliğe ve çirkin şeylere teşvik eder” der Bakara Suresi’nin 268. ayetinde. Allah ise bu ayette “siz hayır yolunda harcayın, eksilenin yerine ben yenisini vereceğim” der. Elbette ki doğrusu Allah’ın (cc) söylediğidir. Kazançlı çıkacaklar o yolda yürüyenlerdir.

Saygı ve sevgiyle

Z. Tamer Aygün
11.Haziran.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap