osmanlı kitabı başlık
Neml 15
Neml 15
Bu yazı 399 views kez okundu.
9 Temmuz 2014 14:15 tarihinde eklendi

Neml 15

Neml Suresi’nin 15 ve 19 ayetleri Hz. Süleyman’ın yaptığı iki ayrı duayı bildirir. Hz. Süleyman Allah tarafından pek çok vasıfla donatılmıştır. Allah Hz. Süleyman’a kuşlarla konuşabilmeyi , emrinde cinleri çalıştırmayı ve rüzgarı yönetme kabiliyeti vermişti. İşte bu vasıflar nedeni ile Hz. Süleyman aşağıdaki iki duayı yapmaktadır.

Çevremize dikkatlice baktığımızda bizlerinde diğer insanlardan oldukça çok önemli vasıfları vardır. Kimi maddi bakımdan ilerdir kimisi ise manevi, kimi sağlıklıdır, kimisi is hastalıktan sonra sağlığına kavuşmuştur, kimi ramazanın farkındadır kimisi hem namazın ve hem de orucun. Bu örnekleri elbette çoğaltmak mümkün. İşte herkesin elbette üstün olduğu ya da eksiği olmadığı yönlerini gözönüne alarak Hz. Süleyman’ın Allah’a yaptığı duayı, Allah’a yaptığı şükrü kendisi de yapmalıdır. O duaları yapmak için hiç kimsenin Hz. Süleyman olmasına gerek yoktur.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Neml 15Neml 15

Biz Davud’ave Süleyman’a ilim verdik. Onlar da: “Bizi mümin kullarının çoğuna üstün kılan Allah’a hamd olsun” dediler.

Neml 16

Süleyman Davud’a varis oldu ve “Ey insanlar, bize kuşların dili öğretildi ve daha her şeyden bolca nasip verildi. Gerçekten bunlar aşikar lütuflardır.” dedi.

 

Neml 17

Günün birinde, Süleyman’ın cinlerden, insanlarda ve kuşlardan oluşan orduları toplanmış olup, hepsi birlikte, düzenli olarak kendisi tarafından sevk ediliyordu.

Neml 18

Derken Karınca Vadisi’ne geldiklerinde, onları gören bir karınca: “Ey karıncalar, haydin yuvalarınıza girin. Süleyman ve orduları, sizi fark etmeyerek ezip çiğnemesinler” diye seslendi.

Neml 19

Onun sesini işiten Süleyman tebessüm ederek:“Ya Rabbi, dedi, beni nefsime öyle kıl ki gerek bana, gerek ebeveynime ihsan ettiğin nimetlere şükredeyim, seni razı edecek güzel ve makbul işler yapayım. Bir de lütfedip beni hayırlı kulların arasına dahil eyle”

 

Saygı ve sevgiyle

Z. Tamer Aygün
9.Temmuz.2014

 

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap