osmanlı kitabı başlık
Mu’minun 118
Mu’minun 118
Bu yazı 478 views kez okundu.
24 Temmuz 2014 16:16 tarihinde eklendi

Mu’minun 118

Yüce Kur’an-ı Kerim’in 23. suresi’nin 118 ayeti ilgili surenin son ayetidir. Ve bu ayette tüm Müslümanlara seslenerek onlara hangi kelimelerle dua etmesi gerektiğini göstermektedir. Fakat konun bütünlüğü açısından sadece 118 ayeti değil, 116 ve 117. ayetleri de gözönüne almakta yarar vardır.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Müminun 118Mu’minun 116:

“Öyleyse artık şu gerçeği bilin ki, Allah yüceler yücesidir. Gerçek hükümran O’dur. Ondan başka tanrı yoktur. Pek değerli arşın rabbidir.”

Mu’minun 117:

O halde, kim tanrılığını ispat eden hiçbir delili olmamasına rağmen, Allah ile beraber başka bir tanrıya taparsa, ahirette rabbinin huzurunda hesabını verecek, cezasını çekecektir. Şurası muhakkak ki, kafirler asla iflah olmazlar.

Mu’minun 118:

Öyleyse (ey Resulum ve ey mümin!) Sen şöyle dua et: “Ya Rabbi, sen bizi affet, sen bize merhamet et. Zira merhamet edenlerin en hayırlısı sensin, sen.”

Bu ayetlerde yüce Allah (cc) kainatın tek yöneticisinin, tek sahibinin kendisi olduğunu belirtir ve Allah’tan başka tanrı olmadığını açıklar. Sonrasında da, bu uyarıya rağmen her kim ki Allah’ı unutup da hala tanrı olduğu iddia edilenlere ve/veya kendisinin tanrı olduğunu iddia edenlere tapmaya devam ederse muhakkak ki ahiret günün bunun hesabının sorulacağı ve ona göre de cezalandırılacağını belirtir. Ve ardından da Hz. Muhammed’in nezdinde hem peygamberimize ve hem de tüm inananlara 118. ayetteki duayı etmesini emreder.

Saygı ve sevgiyle,

Z. Tamer Aygün
24.Temmuz.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap