osmanlı kitabı başlık
Küçük İhsaniye Camii
Küçük İhsaniye Camii
Bu yazı 959 views kez okundu.
28 Haziran 2014 13:19 tarihinde eklendi

Küçük İhsaniye Camii

Küçük İhsaniye Camii, Çiçekçi – Selimiye Kışlası arasında kalan tepenin sırtlarında, Topkapı Sarayının tam karşısında Boğaz girişine hakim çok güzel bir bölgede, küçük ve temiz bir camidir.

İlk olarak ahşap olarak 1755 yılında yapılan camii bugün kadar geçirdiği doğal olaylar ve yıpranmalar sebebiyle günümüze kadar gelemediğinden orijinal haliyle kalamamıştır.

Küçük İhsaniye Camii

Bu sahilde bir zamanlar Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı bir sarayın olduğu söylenir. Saray bugünkü Selimiye Kışlası’nın bulunduğu yerdedir. Haydar Kavak Sarayı’dır bu sarayın adı. Haydar Kavak Sarayı’nın bahçesi bugünkü Haydar Paşa Garı’nın bulunduğu yerden Paşakapısı Cezaevi’nin bulunduğu yere kadar olan çok geniş bir araziyi kapsamaktadır. Zamanla bu bahçe içinde yeni saraylar ve yeni köşkler yapılmıştır.

Küçük İhsaniye Camii

Küçük İhsaniye Camii, Sultan III. Osman Han’ın halası Hatice Sultan için yapılmış saray bahçesinin bir kısmını kaplamaktadır. Sultan, zamanla işlevini yitiren bu sarayı 1755 yılında yıktırarak içerisinde bir cami, bir mescid ve altı adet dükkanın bulunduğu bir mahalle kurar. Saray bahçesinin kalan kısmını ise ihtiyaç sahibi fakir insanlara dağıtılır. Bu toprakların dağıtılmasıyla ihsan olan halktan hareket ederek bölgenin adı “İhsaniye” olmuştur. Bu isim bu bölge için 2009 yılına kadar kullanılmış ve bu tarihte bölge Salacak Mahallesi’ne dahil edilmiştir.

Küçük İhsaniye Camii

Bu caminin bulunduğu yerden iki sokak yukarıda da İhsaniye Camii bulunmaktadır. Camiler yapıldıktan sonra ilk görevlileri Nuru Osmaniye Camii’den atanmışlardır.

Küçük İhsaniye Camii

İlk olarak ahşap bir cami olarak inşa edilen bu cami günümüze modern görünümlü, günümüz inşaat teknolojisi ile yapılmış güzel ve çok temiz bir cami olarak gelmiştir.

Küçük İhsaniye Camii

Cami, ilk tamiratı Sultan III. Mustafa Han zamanında görmüştür. 1765 ve 1766 yıllarında yapılan tamiratlarla yenilenen cami, 1892-1893 yıllarındaki tamirat sırasında girişin sol tarafına bir cami ilave edilir. Yardımsever iki vatandaşın girişimi ile cami yeniden inşa edilerek ibadete açılmıştır.

 

Saygı ve sevgiyle

Z. Tamer Aygün
28.Haziran.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap