osmanlı kitabı başlık
Kehf 10
Kehf 10
Bu yazı 439 views kez okundu.
6 Ağustos 2014 13:12 tarihinde eklendi
Etiketler :

Kehf 10

 

Kehf mağara demektir. Yüce Kur’an-ı Kerim’in 18. Suresi olan Kehf Suresi’nin 9-25. ayetleri arasında Allah’a (cc.) olan imanlarından dolayı kendilerine yapılan eziyetten kaçan gençlerin 300 güneş yılı boyunca bir mağarada Allah tarafından uyutulmasını ve uyandırılması anlatır. İşte bu suresin 10. Ayetinde bu gençler mağaraya çekildiklerinde yaptıkları dua şu şekildedir.

 

Kehf 10

 

Kehf 10Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

 

“Vakta ki o genç yiğitler mağaraya çekildiler. Şöyle niyaz ettiler: “Ulu Rabbimiz! Katından bir rahmet ver ve şu davamızda doğruluk ve muvaffakiyet eyle bize.””

 

 

Bu gençler folklorumuzda Yedi Uyurlar olarak tanınmıştır. Yani bu gençler yedi kişi olup, yanlarında bir de köpekleri vardır. Halbuki Kur’an-ı Kerim’de bu kişilerin sayıları hakkında tahmin yaparak hataya düşmemeleri için Allah Hz. Muhammed’e 22. ayette bunlar hakkında kimseye bir şey sormaması ve tartışmaması emredilir.

 

Yukarıdaki ilk paragrafta ifade edildiği üzere, bu kişiler mağarada 300 güneş yılı kalmışlardır. Arapların kullandığı ay takvimine göre 309 ay yılı tekabül etmektedir. İşte bu nedenle 25. Ayette “bazıları buna dokuz yıl ilave ettiler” denmiştir.

 

Kehf 25

 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

 

“Mağaralarında üç yüz yıl kaldılar. Bazıları buna dokuz yıl daha ilave ettiler.”

 
Saygı ve sevgilerimle
 
Z. Tamer Aygün
30.Temmuz.2014

 

Kaynak:

1.) Suat Yıldırım Meali
2.) Süleyman Ateş Tefsiri, cilt 5

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap