osmanlı kitabı başlık
Kaymak Mustafa Paşa Camii
Kaymak Mustafa Paşa Camii
Bu yazı 2.400 views kez okundu.
15 Eylül 2014 23:35 tarihinde eklendi

Kaymak Mustafa Paşa Camii

 

Kaymak Mustafa Paşa Camii, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Kuleli Askeri Lisesi’nin hemen yan tarafındadır. Denize sıfır konumunda bu güzel cami Kuleli Bahçe Camii olarak da bilinmektedir. Banisi olan Kaymak Mustafa Paşa Sultan III. Ahmed zamanında kaptan-ı deryalık yapmıştır.

 

Kuleli Bahçe Camii

Kuleli Bahçe Camii

 

Kaymak Mustafa Paşa Camii

Kaymak Mustafa Paşa Camii

 

Kaymak Mustafa Paşa, Lale Devri sadrazamlarından Nevşehirli İbrahim Paşa’nın damadıdır. Ekim 1730’da meydana gelen Patrona ve Musli ayaklanmalarından kayınpederi ile birlikte şehit edilmişlerdir. Mezarı Divanyolu’ndaki Kara Mustafa Paşa Medresesi’ndedir. Ayrıca aynı medresede bir de çeşme yaptırmıştır.

Cami bir Lale Devri camisi olmakla birlikte içinde bu döneme ait hemen hemen hiç bir iz bulunmamaktadır. Oldukça sade ve enine dikdörtgen bir camidir.

Kaymak Mustafa Paşa Camii
Dıştan bakıldığında çatılı olan cami içeride ortada orta büyüklükte bir merkez kubbe ve bu kubbenin dört bir yanında yer alan dört ufak kubbe ile çevrilidir.

Cami 1720 yılında inşa edilmiştir. Minaresi alışılagelmişin dışında sol arka taraftadır. Genelde tek minareli camilerin minaresi sağ arka tarafta konumlandırılmıştır. Cami minaresi tek şerefeli ufak bir minaredir. Tabanı daha doğrusu kaidesi cami çatısına kadar yükselir. Çatıya kadar iki sıra tuğla ve bir sıra taş olarak örülen kaide, çatı ile birlikte silindirik norma geçer ve buradan sonra da minare yapımında kesme taş kullanılmıştır.

Kaymak Mustafa Paşa Camii

Camiye iki cepheli bir merdivenle çıkılır. Kapı girişinin üzerinde bir kitabe vardır. Bu kitabed1837 yılında cami yapımından sonra eklenmiş olup, Şair Pertev Paşa tarafından yazılmıştır. Kitabe esas itibariyle caminin kitabesi değil, aynı tarihte sonradan eklenen hünkar mahfili ve son cemaat yerinin kitabesidir. Hünkar mahfili II. Mahmud adına inşa edilmiştir.

Cami Girişi ve Hünkar Mahfili Kitabesi

Cami Girişi ve Hünkar Mahfili Kitabesi

 

Caminin şu an giriş kapısına göre sağ tarafında bulunan hünkar kasrı günümüzde imam lojmanı olarak kullanılmaktadır. Tarihi değerlere önem vermek açısından lojman bedeli olarak verilecek paradan kurtulmak için sultan mahfilini lojmana çevirip bir tarihi değeri yok etmek devletin, Diyanet İşleri Bakanlığı’nın affedilmez bir hatasıdır.

 

Hünkar Kasrı - İmam Evi

Hünkar Kasrı – İmam Evi

 

Buna ilave olarak aşağıdaki resimden de görüleceği üzere minarenin televizyon anteni ve çatının da çanak anten bağlama yeri olarak görülmesi de mevcut imamın hatasıdır. Şimdiye kadar görmediğim bir örnektir bu.

New5714

Caminin minber ve vaaz kürsüsü orijinal değildir. Mihrabı ise onarımlarla birlikte bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.

Doğal aydınlatma olarak tek sıra, fakat yüksek ve dar pencerelere sahiptir. Pencerelerinin tamamı oval kemerli pencerelerdir.

Saygı ve sevgilerimle

Z. Tamer Aygün
15.Eylül.2014

Kaynakça:

1.) Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, Cilt 5,
2.) Hadikatü’l Cevami’, Ayvansarayi Hüseyin Efendi – Ali Satı Efendi – Süleyman Besim Efendi,
3.) Boğaz’ın İncileri, Yalı Camileri, Berica Nevin Berberoğlu
4.) İstanbul’un 100 Camisi, Berica Nevin Berberoğlu
5.) Gökyüzünden İstanbul’un İbadethaneleri, Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap