osmanlı kitabı başlık
Kasas 16
Kasas 16
Bu yazı 376 views kez okundu.
24 Temmuz 2014 15:24 tarihinde eklendi

Kasas 16

Kasas Suresinin 16. Ayetinde Hz. Musa’nın çok kısa bir duası vardır. Bu duayı Hz. Musa yanlışlıkla bir adam öldürdüğü için dile getirmiş ve yüce Allah onu bağışlamıştır. Çünkü Allah (cc) çok merhametlidir, kullarını sever, onları bağışlamak ister.

Firavun’un kahinleri Hz. Musa’nın dünyaya geleceğini ve onun kendisine sorun olacağını bildirmişlerdir. Bu durumda firavun hemen karar alır ve şehirde doğan tüm İsrail bebeklerini öldürtür. Hz. Musa’nın annesi ise Allah’tan gelen emir ile onu bir sepete koyar ve nehire bırakır. Su içinde Hz. Musa’nın bulunduğu beşiği firavunun sarayına doğru sürükler. Bebeği görenler alıp bebeği firavunun karısına getirir. Firavunun karısı da firavuna “onu öldürmemesini belki ileride kendilerine faydalı bir olacağını” söyler. Bunun üzerine firavun bebeği öldürtmez.

Hz. Musa sarayda firavunun himayesinde büyüyüp yetişkin bir adam olur. Bir şehirde İsrailoğulları’ndan bir kişinin birisiyle kavga ettiğini görür. Hemşehrisi Hz. Musa’dan yardım ister. Hz. Musa da adama bir yumruk atınca adam ölür. Bu durumdan oldukça pişman olan Hz. Musa işte Kasas 16’da geçen duayı eder.

Kasas 16:

Kasas 16Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

“Ya Rabbi, ben kendime ayzık ettim, affeyle beni” dedi. Allah da onu bağışladı. Çünkü O gafurdur, rahimdir.”

Bu olaydan sonra da Hz. Musa’nın Mısır’dan ayrılması ve peygamberliğin tebliğ süreci başlar.

Saygı ve sevgiyle

Z. Tamer Aygün
24.Temmuz.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap