osmanlı kitabı başlık
Kasap Halil Camii
Kasap Halil Camii
Bu yazı 746 views kez okundu.
18 Temmuz 2014 01:32 tarihinde eklendi

Kasap Halil Camii

Kasap Halil Camii, Haseki Sultan Mahallesi, Kızıl Elma Caddesi üzerinde küçük ve tertemiz bir camidir.

Kasap Halil Camii

Kanuni Sultan Süleyman Han’ın Kasapçıbaşısı Halil tarafından 1547 yılında bir mescid olarak yaptırılmıştır.

Kasap halil Camii

1915 yılına kadar nasıl geldi yani kaç kere yandı, yıkıldı bilinmez ama 1915 yılında çıkan bir yangında tamamen yanmıştır. 2007 yılında sonra yapılan restitüsyon çalışmalarından sonra cami yeniden inşa edilerek 2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar ibadete açılmıştır.Caminin geçmişi hakkında başkaca bir bilgi yoktur.

Cami küçük bir meydanda, bir yol ağızındadır. Bir suriçi camisidir. Hemen hemen dikdörtgen bir mekana sahip olup kubbesiz, çatılı bir camidir.

Kasap Halil Camii

Son cemaat yeri cami dışın ve dört ahşap sütun üzerine dayanmıştır. Minaresi caminin sağ tarafında dört köşe bir kaide üzerinde yükselmektedir. Minaresi tek şerefelidir.

Kasap Halil Camii

Caminin yukarıda belirttiğim gibi bir kubbesi olmamakla birlikte içeri girdiğinizde düz bir ahşap tavan ortasında örülü ufak bir kubbesi vardır. Bu kubbe dışarıdan farkedilmemekte, çatı içinde kalmaktadır.

Kasap Halil Camii

Mihrabı mermer, minberi ise ahşaptandır.

Kasap Halil Camii

Bayanlar mahfili yoktur. Bayanlar mahfili için caminin girişte sol tarafı ahşap bir paravan ile ayrılmıştır. Müezzin mahfili ise girişte sağ tarafta olup yarı imam odası, yarı müezzin mahfili şeklindedir. Ayrıca buradan minareye açılı bir kapı bulunur.

Kasap Halil Camii

Cami duvarlarında herhangi bir çini ve benzeri bir süsleme yoktur. Düz beyaz boyalıdır. Aydınlık, ferah ve temiz bir camidir.

Cami hakkında bunlardan başka da bir bilgi yoktur.

Saygı ve sevgilerimle.

 

Z. Tamer Aygün
18.Temmuz.2014

 

 

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap