osmanlı kitabı başlık
İsra 1
İsra 1
Bu yazı 440 views kez okundu.
25 Mayıs 2014 23:09 tarihinde eklendi

İsra 1

İsra Suresi’nin 1. ayeti Miraç’ın başlangıcı olarak Allah’ın (cc) Hz. Muhammed Efendimizi (sas) Miraç gecesinden Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya göndermiştir. Ve oradan da Miraç gerçekleşmiştir.

İsra 1:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla:

İsra 1“Bir gece, kendisine bazı delillerimizi gösterelim diye kulu Muhammed’i, Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren O zatın şanı ne yücedir. Bütün eksikliklerden uzaktır O. Gerçekten, her şeyi işiten gören O’dur.”

Arapça’da “İsra” gece yürüyüşü, “Miraç” ise yü kselme demektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas) bu her iki yolculuğa da ilahi bir lütuf olarak mazhar kılınmıştır. Kimi kaynaklar Miraç’ın ruhani olarak kimisi de Peygamberimiz bu yolculuğunu ruh ve bedeni ile üstelik uyanık olarak yaptığını bildirir. Doğrusunu Allah bilir.

Mescid-i Aksa’dan başlayan Miraç’ta yedi kat semadan geçirilerek öyle bir noktaya gelinmiştir ki, buradan sonrasına meleklerin en büyüğü olan, ona vahiyleri taşıyan, Peygamber Efendimize (sas) Miraç sırasında eşlik eden Melek Cebrail dahi ilerlemeye yetkili değildir. İşte bu noktadan sonra Hz. Muhammed tek başına ilerlemiş ve Allah (cc) huzuruna çıkmış ve O’dan Amenerresülü diye tanıdığımız Bakara Suresinin son bir kaç ayetini aracısız olarak almıştır.

Miraç Kandiliniz mübarek olsun.

Saygı ve sevgiyle,

Z. Tamer Aygün
25.Mayıs.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap