osmanlı kitabı başlık
İbret Taşı
İbret Taşı
Bu yazı 1.985 views kez okundu.
8 Eylül 2014 18:49 tarihinde eklendi
Etiketler :

İbret Taşı

İbret Taşı, Topkapı Sarayı kapılarından Babüs Selam Kapısı’nın hemen sağ tarafındaki taştır. Diğer adı da Seng-i İbret’tir.

Topkapı Sarayı’na girerken iki büyük kapıdan geçilir. Birincisi, önünde Sultan III. Ahmed Han’ın yaptırdığı III. Ahmed Meydan Çeşmesi ve Sebili’nin bulunduğu kapıdır. Bu kapıya Bab-ı Hümayun – Saltanat kapısı denir.

Bab-ı Hümayun - Saltanat Kapısı

Bab-ı Hümayun – Saltanat Kapısı

İkinci kapı, bu kapının ardından büyükçe bir avlu geçildikten sonra karşılaşılan kapıdır ki buna da Babüs Selam denir. Orta Kapı diye de anılır. İşte bu kapının önüne geldiğinizde yüzünüz kapıya dönük durumdayken sağ tarafta çimenlerin üzerinde gördüğünüz taş İbret Taşı’dır.
İbret Taşı

Adından da anlaşılacağı üzere ibret alınması için kullanılan bir taştır. Sarayda herhangi sebeple kesilen kafalar bu taşın üzerine konulurdu ki, öncelikle o kafa sahibinin yerine gelen görevli ve sonra da diğer saray halkı ayağını denk alsın, sonu ona benzemesin.

Bu taş, başkaldıran paşalara, savaş kaybeden paşalara, başarısız sadrazam ve diğer devlet adamlarına birer ibret olarak orada görevini beklerdi.

Bu uygulama Tanzimat Fermanı’nın ilan edilmesiyle ortadan kalktı.

Babüs Selam’dan bahsetmişken hemen onun bir başka özelliğinden de bahsetmek isterim. Bu kapının iki tarafında iki kule vardır. Kapısı da iki tanedir. Yani iç içe iki kapıdan oluşmuştur. Bu iki kapının arasına da “Kapı Arası” denir. Paşa ya da sadrazamların gerek saraya girerken ve gerekse saraydan çıkarken tutuklanması gerekiyorsa burada tutuklanırdı. Dolayısıyla, her halde geleceğinden şüphe eden devlet adamları bu kapıdan çıkışlarında derin bir oh çektiklerine hiç şüphe yoktur.

 

Babüs Selam - Orta Kapı

Babüs Selam – Orta Kapı

 

Babüs Selam’ın diğer bir özelliği de bu kapıdan at üzerinde padişahlardan başka kimse geçemezdi. Bu kapıyı koruyan askerlere de Padişah Kapısı Bekçileri denirdi.

Sevgi ve saygılarımla,

Z. Tamer Aygün
8.Eylül.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap