osmanlı kitabı başlık
İbrahim 40
İbrahim 40
Bu yazı 543 views kez okundu.
18 Temmuz 2014 15:50 tarihinde eklendi

İbrahim 40

Kur’an-ı Kerim’in 14 Suresi olan İbrahim Suresi’nin 40 ve 41. ayetlerinde Hz. İbrahim’in bir duasını verir bize.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

İbrahim 40

İbrahim 40:

“Ya Rabbi! Beni de neslimi de namazı devamlı olarak ve gereğince kılan kullarından eyle. Duamı lütfen kabul buyur ya Rabbi.”

İbrahim 41:

“Ey Rabbimiz! Beni, annemi, babamı ve bütün müminleri kıyamet günü affeyle.”

Daha önceden Hz. İbrahim’in bir başka duasını Bakara 128’de açıkladığımda Hz. İbrahim’in karısı Hacer ve oğlu İsmail’in Mekke oluşmadan önce o topraklara Allah’ın emir ile bıraktığını, burada bir meleğin Hacer ve İsmail için zemezem suyunu topraktan çıkardığını, Hz İsmail’in babası Hz. İbrahim ile burada kabeyi inşa ettiğini ve Makam-ı İbrahim’in burada oluştuğunu yazmıştım. Yazıya buradan erişebilirsiniz.

Din alimleri İbrahim Suresi’nin 37. Ayetindeki ifadesinden ve hemen arkadaşından gelen bu iki dua ayeti nedeniyle duaları Kabe’yi tamamladıktan sonra yaptığı kanaatindedirler. Şimdi de İbrahim Suresi’nin 37. Ayetini okuyalım.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

İbrahim 37:

“Ey bizim Rabbimiz! Ben zürriyetimden bir kısmını senin kutsal mabedinin yanında, ekin bitmez bir vadide yerleştirdi.. Ey bizim Rabbimiz! Namazı gereğince kılsınlar diye böyle yaptım. Ya Rabbi! Artık insanların bir kısmının gönüllerini onlara doğru yönelt, onları her türlü ürünlerden rızıklandır ki sana şükretsinler.”

Ayettin ilk cümlesindeki ifadeden Hz. İbrahim’in Kabe’yi inşa edip Hacer ve İsmail’i çevresine bıraktıktan sonra yaptığı dua konusunda ikna etmektedir.

Saygı ve sevgiyle

Z. Tamer Aygün
18.Temmuz.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap