osmanlı kitabı başlık
Haydar Kethüda Camii
Haydar Kethüda Camii
Bu yazı 996 views kez okundu.
1 Temmuz 2014 00:30 tarihinde eklendi

HAYDAR KETHÜDA CAMİİ

Haydar Kethüda Camii, Kanuni Sultan Süleyman devrinde yeniçeri ocağında kethüda olarak görev yapan Haydar Ağa tarafından yaptırılmıştır. İnşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. Sadece Kanuni Sultan Süleyman dönemine denk gelen 1500’lü yıllarda yapıldığı bilinmektedir.

Haydar Kethüda Camii

Cami çok ufak olduğu için çevre halkı haricinde bilinmemektedir. Yer olarak, Koca Mustafa Paşa Caddesi üzerinde Davutpaşa Lisesi karşısında Cerrah Paşa Tıp Fakültesinin çok yakınındadır.

Kethüda, Osmanlıca’da askeri ve sivil kuruluşlarının başında bulunan kişinin yardımcısına verilen ünvandır. Bununla birlikte bir diğer anlamı da kahya kelimesinin eş anlamlısı olarak, Osmanlı devrinde zengin veya devlet büyüklerinin emrinde çalışıp, onların işlerini gören kişi anlamında da kullanılmaktaydı. Bu nedenledir ki “kethüda” ifadesini Osmanlı’da isimlerin önünde bir unvan olarak görmek hiç de zor değildi. Mesela, Sadrazam Has Murad Paşa Kethüdası Ahmed Efendi. Ahmed Efendi, kendi adına Ahmed Kethüda Camisini yaptırmıştır ve o cami de bu çevrededir. Bir başka örnek de Şeyhülislam Kethüdası Debbağzade Hüseyin Efendi’dir. Hüseyin Efendi de Hacı Hüseyin Kethüda Camisini yaptırmıştır.

Haydar Kethüda CamiiHaydar Kethüda Camii

Haydar Kethüda Camii, ahşap çatılı, kagir bina olarak inşa edilen mescid bakımsızlıktan dolayı günümüze ilk yapıldığı halinden farklı olarak ulaşmıştır. 1982 yılında ise aslından farklı olarak yeniden yapılmıştır.

Haydar Kethüda Camii

Haydar Kethüda Camii

Cami’nin tek şerefeli ufak bir minaresi vardır. Çatılıdır. Kubbesi yoktur. Girişte son cemaat yerine girilir ve buradan harime ve bayanlar mahfiline çıkılır.

İçinde pencerelerin altlarına kadar dış cephe karoları döşenmiştir. Biraz havasız kalmış bir camidir!

Gerek kitaplarda ve gerekse internet ortamında bu yazılanlardan fazla ve farklı bir bilgi yoktur.

Saygı ve sevgiyle

Z. Tamer Aygün
1.Temmuz.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap