osmanlı kitabı başlık
Hawai’den Osmanlı’ya
Hawai’den Osmanlı’ya
Bu yazı 1.057 views kez okundu.
16 Eylül 2014 20:37 tarihinde eklendi

Hawai’den Osmanlı’ya

 

İlginç bir başlık olmuş değil mi? Hawai’den Osmanlı’ya bir şey mi gelmiş, bir şey mi göndermişler?

 

Evet Hawai’den Osmanlı’ya bir şey gelmiş, hem de Amerika aktarmalı.

 

Anlatayım:

 

7.Aralık.1941 sabahında Hawai’de Pearl Harbour’da (İnci Limanı) bulunan Amerikan Deniz Üssü, Japonya’nın saldırısına uğrar. Çok kötü bir şekilde avlanan Amerikan Deniz Üssü’nde 12 adet savaş gemisi kullanılmayacak hale gelir, 2.403 Amerikan askeri ve 68 sivil ölür. Baskın sırasında ise limanda olmayan donanmanın büyük bir bölümü ile limanda bağlı olan “USS Solase” adlı gemi kurtulmuştur. Solace yani “Teselli” adlı geminin üzerinde büyükçe bir kızıl haç bulunmasından dolayı Japonlar bu gemiyi vurmamışlardır. Çünkü Solace bir hastane gemisidir.

USS Solace

USS Solace – Hastane Gemisi

Savaş bittiğinde ise yaklaşık 25.000 askere hizmet veren Solace Amerika’ya döner. Döner ama gemi artık adeta bir barış simgesi haline gelmiş, savaş karşı çıkanlar bu gemiyi sahiplenmişlerdir. Zamanın Amerikan hükümeti bu savaş karşıtı sembolleştirmeden rahatsız olur ve ondan kurtulmak ister. En iyisi onu satmaktır. Ve öyle de olur. Gemi, Türkiye Cumhuriyeti’ne sessizce satılır. Artık geminin yeni ismi Ankara’dır. Ankara Gemisi yıllarca Şefik Kaptan kumandasın ta 70’li yılların sonuna kadar Avrupa seferlerini gerçekleştirir.

 

Akdeniz Gemisi

Akdeniz Gemisi

Artık iyice yaşlanmış ve eskimiş olan geminin hurdaya ayrılması gerekir, Öyle de olur. Ankara Gemisi parçalanmak üzere İzmir’e götürülür. İşte o sıralarda da Çorlulu Ali Paşa Külliyesi restorasyondadır. Restorasyon planlandığı şekilde devam ederken, cami şadırvanında işler sarpa sarmaya başlar. Üzeri kurşunla kaplı olan şadırvan için Türkiye’de kurşun bulunamamaktadır. Yağ, şeker, tüp, sigara kuyruklarının oluştuğu ve karaborsa alışverişinin öğrenildiği Türkiye’de şadırvanı örtecek kadar kurşun bulamamaktadır. Neyse ki çözüm güzel İzmir’den gelir. Ankara gemisi sökülürken içinde kurşun çıkmıştır. İlk başta restorasyonu yapanlar bu gelen cevaba anlam veremezler, çünkü teknik olarak kurşunun bir gemide yeri yoktur. Ama bu gemi İkinci Dünya Savaşını gören bir hastane gemisi olduğu için röntgen odası bol miktarda kurşun ile kaplıdır.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

USS Solace’nin Rontgen Odasının Kurşunları Bu Çatıdadır

İşte bugün şadırvan üzerinde göreceğiniz bu kurşun, savaş görmüş, barışın simgesi haline gelmiş bir geminin parçasıdır. Solace, İkinci Dünya Savaşını görmüş bir geminin küllerinden genç Türkiye Cumhuriyeti’nde Osmanlı’nın bir parçası olarak hayatına devam etmektedir.

 

Saygı ve sevgilerimle

 

Z.Tamer Aygün

17.Eylül.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap