osmanlı kitabı başlık
Furkan 65
Furkan 65
Bu yazı 489 views kez okundu.
26 Temmuz 2014 18:04 tarihinde eklendi
Etiketler : , ,

Furkan 65

Surenin 6. ayetinden sonraki ayetlerde cennetlik müminlerin genel vasıflarını sıralar ve ardından müminlerin yaptığı iki ayrı duaya yer verir.

Furkan 65

Furkan 65Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

“Ey Ulu Rabbimiz, derler, cehennem azabını bizden uzaklaştır. Zira onun azabı tahammülü zor, ömür tüketen br derttir. Ne kötü bir varış yeri, ne fena bir yerleşim yeridir orası.”

Bu duanın ardından adam öldürmüş olsalar da, zina yapsalar da tövbe edecek olan cahiliye devri insanlarına tevbe edip Müslüman olduklarında günahlarının affedileceği müjdesini vererek, cennetliklerin dünya üzerindeki durumunu anlatır ve şöyle devam eder:

 Furkan 74

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

 “Ve şöyle niyaz ederler: “Ey keremi bol Rabbimiz! Bize gözümüzün, gönlümüzün süruru olan eşler ve nesiller ihsan eyle, bizi muttakilere önder eyle.””

 Sürur, arzulanan, arzulanan bir şeyin olmasından dolayı hissedilen çoşku, sevinç demektir. Muttaki ise Allah’tan korkan, sakınan, çekinen demektir.

Aslında en doğrusu bu surenin 63-77. ayetlerini bir arada düşünmek gerekir. Çünkü bu ayetlerin hepsi bir bütünlük arzetmektedir. Bu bütünlüğü daha sonra ayrı bir başlık altında çalışıp “Ayetler” menüsünde yayınlayacağım.

Saygı ve sevgiyle,

Z. Tamer Aygün
26.Temmuz.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap