osmanlı kitabı başlık
En’am 12
En’am 12
Bu yazı 694 views kez okundu.
16 Ağustos 2014 21:14 tarihinde eklendi
Etiketler :

 En’am 12

En’am 12“De ki:”Göklerde ve yerde olanlar kimindir?” “Allah’ındır” de. O, rahmet etmeyi kendisine ilke edinmiştir. O, geleceğinde hiçbir şüphe olmayan kıyamet günü sizi bir araya toplayacaktır. Kendilerini en büyük ziyana uğratanlardır ki iman etmezler. Halbuki gecede ve gündüzde barınan her şey O’nundur. O her şeyi işitir ve bilir.”

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de bildirdiği üzere tüm kainatı yaratmış ve bundan dünyayı, güneşi, ayı, yıldızları ve daha bilmediğimiz pek çok şeyi halife kıldığı insanlara emanet etmiştir. Dünya üzerinde de bizlerin kullanımına verdiği evleri, arsaları, arabaları, bahçeleri, çocuklarımızı, sağlığımızı her şeyi bizim kullanımımıza emanet vermiştir. Çünkü bütün bunların sahibi Allah’tır. Bu onun bir rahmetinin gereğidir. Yüce Allah kendisine inanan ya da inanmayan herkesi ve her şeyi bir şekilde rızıklandırır. Bu da yüce Allah’ın yukarıdaki ayette açıkladığı üzere kendisine edindiği bir ilke gereğidir.

O zaman biz kullar Allah’ın bize verdiği bu nimetlerden aşırıya gitmeden yiyip harcamamız helaldir. Elimizdekilerden de olmayanlara ikram etmemiz, paylaşmamız bir kulluk gereği, bir İslam şartıdır. Eğer ki Allah’ın (cc) bize ödünç verdiği şeyleri bir emanet gibi görmeyip de onlara sahiplenirsek doğru yoldan çıkıyoruz demektir zira Allah elimizdekileri aşırıya kaçmayacak şekilde ve belli bir ölçüde ihtiyaç olanlara dağıtmamızı, ihtiyaç sahiplerine yardım etmemizi emreder. Aksi takdirde Kassas Suresi’nde geçen Karun gibi olur, dinden uzaklaşırlar.

İşte O’nun emirlerinden dışarı çıkanlara da herkesin tekrar diriltileceği o çetin günde büyük bir zorluk vardır. Zira o kişiler, her şeyin Allah’ın olduğu bir dünya da yaşamışlar ve emanetlerini kendilerinin malı gibi görmüşler, ahireti unutup dünya malına odaklanmışlardır. Yüce divana geldikleri gün de iş işten geçtiğini anlayacaklardır.

Allah kıyamet günü herkese tüm haklarını teslim etmek üzere insanları tekrar diriltecektir. Bu onun rahmetinin bir eseridir. Çünkü dünyada bir takım güçlüler güçsüzlerin haklarını yemişlerdir. Yaptıkları bu dünyada yanlarına kar kalmıştır. İnsanlar insanları hakları yemiş, güçlü milletler güçsüzleri köleleştirmiş, onları sömürmüştür. Dolayısıyla, dünyada hak kaybına uğrayanlar, ahirette bu haklarını alan kişilerden gaspedilen haklarını geri alacaklar, kötüler cehennemi, iyiler de cenneti bulacaklardır.

Saygı ve sevgi ile

Z. Tamer Aygün
16.Ağustos.2014

 

Kaynakça

1.) Suat Yıldırım Meali
2.) Süleyman Ateş Tefsiri

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap