osmanlı kitabı başlık
El Mü’min
El Mü’min
Bu yazı 693 views kez okundu.
18 Ağustos 2014 08:50 tarihinde eklendi

El Mü’min

 

Korkusuz, emin ve güvenli olmak; inanmak, güvenmek ve güvenilir olmak anlamındaki “e-m-n” kökünde türeyen “mü’min” kelimesi güven verici, emin kılan, kendisine sığınanlara kucak açan, onları koruyan ve rahatlattıran demektir.

 

“Mü’min” yüce Allah’ın (cc) kullarına verdiği kendi ismidir. Bu O’nun kullarını ne kadar çok sevdiğinin göstergesidir. Böylelikle yukarıda tanımı yapılan Mü’min kelimesinin getirdiği görevleri de bir şekilde kullarına yüklemiştir. İyi bir Müslüman, iyi bir mü’min olarak kendisinden zayıf olanlara acımalı, onlara kucak açmalı, fakirlere, düşkünler yardım etmelidir. Acizlere yardım etmeli, onlar acizliklerini gidermelidir. Tıpkı yüce Allah’ın bize yaptığı gibi. O da El Mü’min sıfatı ile biz aciz kullarına yardım etmekte, dualarımızı kabul ederek bizleri içinde bulunduğumuz zor durumlardan kurtarmaktadır.

 

El Mü’min isminin Kur’an-ı Kerim’de geçtiği tek ter Haşr Suresinin 23. ayetidir. Bu ayette birkaç isim daha geçer ve Allah ayette kendisini över ki “beni bu şekilde övün” diye adeta mesaj verir.

 

Haşr Suresi 23

 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

 

“Allah’tır gerçek ilah. Ondan başka yoktur ilah. O meliktir, kuddustür, selamdır, mü’mindir, müheymindir, azizdir, cebbardır, mütekebbirdir. Allah müşriklerin iddialarından münezzeh ve yücedir.”

 

Allah mutlak ve sonsuz güvene layık olan tek yaratıcıdır. O’nun dışındaki hiçbir güç ve merci hiç kimseye mutlak ve sonsuz güvence veremez.

 

Allah mü’min kullarına huzur, güven verir. Bu mü’minlerin dünyada zorluk içinde oldukları zamanlarda onlara yardımcı olur, kalplerini pekiştirir, destek olur. Mü’min kullarının kendisine olan inançları ve tevekkülleri nedeniyle onların huzurlu bir yaşama sahip olmalarına destek olur.

 

Bir de yüce Allah’ın mü’min kullarına ahirette verdiği huzur ve güven vardır ki bunun da tek sahibi doğal olarak cennet ehlidir. Oradaki huzur ve güvenin tarifini yapamayız yapsak da idrak edemeyiz, çünkü onu henüz yaşamadık. Kör bir insan kırmızı rengi anlatabilir mi ya da anlar mı? İşte kör bir insan nasıl kırmızı rengi idrak edemediği gibi bizler de cennetteki huzur ve güvenin büyüklüğünü dünya gözümüzle, dünya kalbimizle idrak edemeyiz. Ama biliriz ki yüce rabbimiz o güven ve huzur ortamını inanan kulları için hazır etmiştir.

 

Hicr 45

 

Şeytana uymaktan korunan müttakiler ise cennetlerde ve pınar başlarındadırlar.

Hicr 46

Esenlikle, emin olarak girin oraya (denir onlara)

Hicr 47

Onların kalplerinde kini söküp çıkarmışızdır. Dost ve kardeş olarak, divanlar üzerinde karşı karşıya otururlar.

Hicr 48

Orada kendilerine hiçbir zahmet ve meşakkat dokunmaz, oradan hiç çıkarılmazlar.

 

Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden mü’minden komşuları emniyet içindedirler”

Kıyamet günü şöyle nida olunacaktır.

“Peygamberlerden birinin ismi gibi ismi olanlar cennete girsinler”

Adları peygamber adı olanlar kalkıp cennete girecekler, mahşer yerinde bir bölük kalacaktır. Onlara sorulur:

–  Siz kimsiniz?

–  Bizim adımız peygamber isimlerine benzemiyor. Fakat bizlerin isimleri mü’min’dir.

Bunun üzerine Alla (cc) onlara şöyle buyurur:

–  Ben Mü’min’im, sizler de mü’minlersiniz. Haydi kalkınız, rahmetimle cennetime giriniz”

 

Allah kendisine sığınanlara rahatlık ve güven verir. Allah’a sığınmak da O’na şirk koşmamak başta olmak üzere namaz ve dua ile olur.

Hikmeti

 

1.) Allah’tan bir isteği olan, ihlasla 43 gün 136 kere bu ismi şerifi okuyup ve isteğini Allah’a arz etmelidir.

2.) Bu mübarek ismi 136 defa yazıp üzerinde taşıyanlar, cin şeytan şerrinden korunur.

3.) Bu ism-i şerifi her gün sabah namazından sonra 167 defa okuyan kimselerin Allah’ın izni ile her türlü ihtiyaçları giderilir. Bu ismi devamlı okuyanın/zikredenin Allah dilini yalan ve küfürden korur.

 

Allah hakkında yukarıdaki açıklamaları yazmak, yazmaya cüret etmek sadece ve sadece Kur’an-ı Kerim’e dayalı olarak bildiklerim ve okuduklarımdır. O’nun hakkında yanlış yazmaktan yine O’na sığınır ve af dilerim.

Saygı ve sevgilerimle,

 

Z. Tamer Aygün
17.Ağustos.2014

 

 

KAYNAKÇA:

1.) Esma-i Hüsna – Mustafa İslamoğlu
2.) Esma-i Hüsna – İshak Doğan
3.) Esma-ül Hüsna – Şevket Gürel
4.) Esma-i Hüsna – Doç. Dr. İsmail Karagöz
5.) Esma-i Hüsna – Arif Pamuk
6.) Suat Yıldırım Kur’an-ı Kerim Meali

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap