osmanlı kitabı başlık
Büyü
Büyü
Bu yazı 908 views kez okundu.
21 Ağustos 2014 12:06 tarihinde eklendi

Büyü

 

Bakara Suresi’nin 102. Ayetinde şeytanların Hz. Süleyman hakkında uydurdukları şey ve büyü ile uğraşan kimselerin ahiretteki durumunu haber verir.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

BüyüBakara 102

 

“Süleyman’ın hükümranlığı hakkında şeytanların uydurdukları sözlere tabi oldular. Halbuki Süleyman küfre gitmemişti. Fakat asıl o şeytanlar küfre gittiler. Halka sihri ve Babil’de Harut ve Marut adlı iki meleğe indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: “Biz sırf imtihan için gönderildik, sakın kafir olma” demedikçe hiç kimseye sihir öğretmezlerdi. İşte bunlardan koca ile karısının arasını açacak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah’ın izni olmadıkça onlar bununla hiç kimseye zarar vermezlerdi. Onların kendilerine zarar getirip fayda vermeyen şeyler öğreniyorlardı. Büyüye müşteri olan kimsenin ahiretten nasibi olmadığını pek iyi biliyorlardı. Karşılığında kendi varlıklarını sattıkları şey ne kötü. Keşke bunu anlasalardı.”

 

Yahudiler verdikleri sözden caymak, Allah’ın kitabının hükümlerini tanımamakla kalmamışlar, aynı zamanda Hz. Süleyman’ın mülkünü büyü yoluyla elde ettiği hakkında şeytan ruhlu kişilerin söylediklerine inanarak Hz. Süleyman’ı büyücü sanmışlardır. Yahudilerin bu düşüncelerine karşılık yukarıda okuduğunuz ayette yüce Allah “Halbuki Süleyman küfre gitmemişti” diye cevap vermektedir. Büyü küfür işlerindedir. Yine Yahudiler, Babil’de Harut ve Marut adlı iki melek hakkında söylenenlere de inanmamışlardı. İnsanlara sihri öğreten iki melek “bu bilginin insanların sınanması için öğretilmekte olduğunu söylüyorlardı. Yahudiler ise öğrendikleri bu bilgileri kötüye kullanmışlardı. Elbette bu tür davranışlar, insanları Allah’ın azabına sokar, rızasından yoksun bırakır.

 

Dinimizde büyü ve sihirle uğraşmak büyük günahlardan biridir. Büyü genel olarak, tabiatüstü alemle bağ kurmak yahut kendilerinde gizli güçler bulunduğuna inanmak suretiyle bazı doğal nesneler kullanarak yapılan işler olarak tarif edilen büyü her ne amaç ile yapılırsa yapılsın dinimizce yasaklanmıştır. Yani ailelerin bozulmasını önlemek ya da eşinin evine geri dönmesini sağlamak gibi iyi niyetle yapılanlar da dahi günümüzde günah karşılanmıştır.

 

İnsanlar ve cinler bilinci canlılar oldukları için yaptıklarından sorumludurlar. Bu varlıklar yüce Allah’ın bazı sırlarına sahip olmak, onları öğrenmek istemişler, hatta insanların kaderlerine büyü ile müdahale etmek istemişlerdir. Böylelikle bir takım menfaatleri ellerine almak gibi arzulara kapılmışlardır. Böylelikle de büyü vasıtası ile sonsuz güç sahibi yaratanımız Allah’a (cc) bir nevi meydan okumuşlardır. Bu nedenle de bütün çeşitleri ile büyü dinimizde yasaklanmış ve ahirette şiddetle cezalandırılacağı haber verilmiştir. Surede geçtiği üzere, “büyüye müşteri olanların ahirette nasibi olmamasını” hesap günü Allah’ın Rahim olan sıfatının tecellisinden uzak olacakları, yani Allah’ın o gün onların günahlarını örtmeyeceği, onları affetmeyeceği şeklinde yorumluyorum ki doğrusunu Allah bilir.

 

Büyünü Rabbimizin gücü karşısında bir değeri bir hükmü yoktur. Büyü dahil her şey onun izni ile olmaktadır. Bununla birlikte Allah’ın kullarını deneme vasıtası olması için gösterdiği büyüden kurtulmak ve ona çare olmak için de Felak ve Nas Surelerini kullarına bir çare olarak göstermiştir. Buradaki dua ile doğrudan Allah’a yakarış vardır. Bu surelere ilave olarak Ayet’el Kürsi ve Fatiha sureleri de bizler için birer korunma ve büyüden kurtulma yoludur. Hepsinin başında, hepsinin üzerinde de Rahman ve Rahim olan Allah vardır ki o ne güzel ve ne güzel bir dosttur, koruyucudur.

Son olarak, şapkandan tavşan çıkarma, bir adamı perde arkasında yok etme ya da yok etme gibi hususlar büyü ya da sihir değil, eğlence amaçlı göz yanıltmalardır. Hepsinin hilesi vardır. Ama büyüde hile yoktur, gerçek vardır.

 

Saygı ve sevgiyle

 

Z. Tamer Aygün
21.Ağustos.2014

 

Kaynak:
1.) Suat Yıldırım Meali
2.) Süleyman Ateş Tefsiri, Cilt 1
3.) Kuran’dan Öğütler, Cilt 1, Diyanet Yayınları

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap