osmanlı kitabı başlık
Bakara 45
Bakara 45
Bu yazı 426 views kez okundu.
8 Haziran 2014 01:50 tarihinde eklendi

BAKARA 45

Bakara Suresinin 45. ayeti şöyledir.

Bakara 45Sabır göstererek, namazı vesile ederek Allah’tan yardım dileyin! Gerçi bu zor bir iştir, fakat içi saygı ile ürperenlere değil.”

Burada yüce rabbimiz Allah (cc) bize sıkıntılardan kurtulmanın yollarından ikisini daha öğretmektedir. Bunlar, zorluklar karşısında sabretmek ve namaz kılarak dua etmek, istemektir.

Öncelikle bilmeliyiz ki bu dünyadaki yaşamımız bir sınav yaşamadır. Yaptıklarımızla ve yapmadıklarımızla, söylediklerimizle ve söylemediklerimizle, varlıklarımızla ve yokluklarımızla kısaca içinde bulunduğumuz her durumla bir sınava tabi tutulmaktayız. Bu sınav bir yandan kolay bir yandan da zor bir sınavdır. Bu sınav kolay bir sınavdır çünkü, sorular verildikten sonra cevaplar da verilmiş ve bu cevapları amel defterine yazdıran sınavı geçeceği bildirilmiştir. Yani öğrencilerin tabiriyle “defter – kitap açık” bir sınavdır. Ama öte yandan da bu sınav zordur, çünkü bize verilen cevapları amel defterlerimize yazdırmaya önlemeye çalışan pek çok unsur vardır. Mesela, ezan okunuyordur ama namaza kalkmayız çünkü dizi seyrediyoruzdur, internetteyizdir, uyuyoruzdur ya da gezmedeyizdir.

İşte Allah (cc) bizim önümüze bir takım zorluklar koyarak bizim kendisine yönelmemizi ister. Bunu da yukarıdaki ayette açıklamış, bildirmiştir.

Zorluklar karşısında metanetli olup Allah’a (cc) isyan etmemek, günahlar karşısında sabırlı davranıp sevaba dönmek ve ibadet konusunda ısrarcı olmak gerekir.

Allah tarafından önümüze konulan zorluklara karşı isyan etmeden sabretmek, O’na baş kaldırmamak, asi olmamak ayette de sıralandığı üzere öncelikli bir göstergedir. Şu da unutulmamalıdır ki karşımıza çıkan sorunların, problemlerin bir çok kısmı kendi ellerimizle yaptığımız hataların sonucudur. Allah (cc) kullarının kötülüklere, günahlara bulaşmasını istemez. Kur’an’ı Kerim’in şimdi hatırlayamadığım bir ayetinde Allah (cc) “Başınıza gelen sorunlar kendi ihmal ve kusurlarınızdan dolayıdır” demektedir.

Namaz kılmak ise bir kulluk görevidir, bir teslimiyettir, bir baş eğmedir. Kul, Allah’ı (cc) yaratan olarak bilerek onun huzuruna gelir ve ona namaz vasıtası ile kulluğunu sunar, ibadetini yerine getirir. Bu kul ile Allah (cc) arasındaki en yakın noktadır, hakkıyla yapılabildiğinde. Sonrasında da dua gelir. Namaz ve dua ile Allah’tan (cc) yardım dilemek, kendi kusurlarımız ve/veya tabi olduğumuz imtihan nedeni ile içinde bulunduğumuz durumdan kurtulmak için Allah’a yalvarmak insanoğlunun tek çıkış yoludur.

Allah ayetin son kısmında ise bu tutulması gereken yolun yani imtihan soruları karşısında verilen cevapların amel defterine yazılmasını zor olduğunu bildirmektedir. Niçin? Çünkü, nefsimiz buna engel olur, televizyonda bir dizi, internetteki bir oyun, dışarıda bekleyen bir arkadaş ya da içeride oturan bir misafir buna engel olur. Bunlarda hiç biri olmasa şeytan bizi bu yoldan geri çevirmek ister, vesvese verir. İşte bu noktada yukarıda belirttiğim üzere ibadet konusunda sabır/ısrar bizi doğru yola yöneltir.

Doğru yolda yürüyen kulunun Allah (cc) dualarını kabul eder, sıkıntılarını kaldırır; ama hemen, ama sonra. Allah (cc) kullarını hiçbir zaman yalnız bırakmaz.

Saygı ve sevgiyle,

Z. Tamer Aygün
8.Haziran.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap