osmanlı kitabı başlık
Bakara 268
Bakara 268
Bu yazı 523 views kez okundu.
11 Haziran 2014 16:58 tarihinde eklendi

BAKARA 268

Bakara Suresinin 268. ayetinde Allah yolunda yapılan harcamalar karşısında şeytanın yaptığı kandırma çabaları hakkında bilgi verir.

Bakara 268:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Bakara 268“Şeytan sizi hayırda harcamakla muhtaç olacaksınız diye korkutur, sizi cimriliğe ve çirkin şeylere teşvik eder. Allah ise kendi katından bir af ve lütuf vaad buyurur. Allah’ın ihsanı geniştir, her şeyi hakkıyla bilir.”

Bilindiği gibi muhtelif ibadet yolları vardır. Bunlardan bir tanesi de varlığının bir kısmın muhtaç olanlarla paylaşma, muhtaç olanlara vermek olarak bildiğimiz zekat, fitre ve sadakadır. Zekat ve fitreyi yılda bir kere belli bir minimum ölçü karşılığında verilirken, sadaka ise zamana ve ölçüye bağlı kalmaksızın verilir. Böylelikle imkanı yerinde olanlardan ihtiyaç sahiplerine doğru sosyal bir varlık akışı olur ki gereği gibi yapıldığı takdirde bu toplumda sosyal barışı sağlar.

Bu tür yardımlaşmalar sadece evimizdeki mal ya da paralardan değil toprağımızdaki ekinden de hesap edilir. Yani kaldırılan ekinin belli bir kısmı da öşür olarak ihtiyaç sahiplerine verilmesi emredilmektedir.

Görüldüğü gibi İslam dininde hep bir paylaşım söz konusudur. Bu paylaşım esas itibariyle, toplum içinde iyi ilişkileri destekler, kini ve saygısızlığı ortadan kaldırır. İnsanlar arasına dostluk gelir, vefa gelir, huzur gelir. Allah’ın (cc) bu doğru yolu üzerine oturan şeytan ise bizleri bu yoldan saptırmak için gerek paramızla ve gerekse malımızla yapacağımız yardımların “varlığımızda bir eksilme olduğunu, bugün başkasına verdiğimize yarın ihtiyaç duyacağımızı” bize telkin eder. Böylelikle kimimizi paylaşmaktan uzaklaştırarak, varlığını saklamaya, istiflemeye yönlendirir. Böylelikle Allah’ın (cc) kurduğu sosyal yardımlaşma düzenini bozar.

Maldan ve paradan verilenler sayesinde matematiksel olarak bir eksilme meydana getirmekteyse de Sebe suresinin 39. ayetinde bildirildiği üzere Allah (cc) yolunda harcananların yerine Allah yenisi verir ve bereketlendirir.

Sebe 39

“De ki: “Rabbim dilediği kimsenin nasibini bollaştırır, dilediğinin nasibini de kısar. Siz hayır yolunda her ne harcarsanız Allah onun yerini doldurur. O rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

Eğer paylaşmazsak Yasin Suresi’nin 47. ayetinde bahsi geçen müşriklerden farkımız olmaz.

Yasin 47:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

“Onlara ne zaman: “Allah’ın size lütfettiğinden, siz de muhtaçlar için harcayın” denilse, kafirler müminler için şöyle derler: “Size kalsa Allah’ın dilediği takdirde bol bol rızıklandıracağı kimseyi doyurmak bizim mi işimiz? Siz böyle ne sapık düşünürsünüz?”

Halbuki onlar inanmayanlar, bizler ise inanan insanlarız. O zaman yapmamız gerekeni yapıp malımızdan zekat, fitre verelim, sadaka dağıtalım.

Tabi bunu yaparken de dikkat etmemiz gereken husus verdiklerimizin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlamak olmalıdır. Dilenciliği meslek haline getiren, çalışmadan insanların dini duygularını kullanarak onları kandırmak suretiyle dilencilik yapan kişilere verilen paraların dini kurallar çerçevesinde verilen yerine ulaştığını düşünmek saflık olur.

Saygı ve sevgiyle

Z. Tamer Aygün
11.Haziran.2014

 

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap