osmanlı kitabı başlık
Bakara 208
Bakara 208
Bu yazı 497 views kez okundu.
12 Ağustos 2014 20:46 tarihinde eklendi

Bakara 208

İslam barış dinidir. İnsanlara barış içinde yaşamayı ve yardımlaşmayı emreder Kur’an-ı Kerim’de savaşı yasaklayan veya mecbur kalmadıkça savaşa bulaşmayan bir toplum düzeni kurmaya ilişkin ayetler vardır. Allah, (cc) Kur’an-ı Kerim’le kullarına gönderdiği mesajlarda ileride insanlar arasında fitne ve benzeri sorunlara sebep olabilecek gıybeti dahi yasaklamıştır. Gıybet haklı dahi olunsa başkasının arkasından konuşmaktır. Bunlar yerine Allah müminler arasında şefkat ve merhameti emretmiştir. Merhametten önce hoşgörülü olmak gerekir ki merhametli olalım. Merhamet de müminler üzerine gelmiş bir görevdir. Başkasına hoşgörülü olan merhametli olur, hataları affeder, başkasının ardından konuşman ve diline hakim olur. İyi mümin, kötülüğü iyilik ile yaklaşır. Dikkat edilirse İslam dini barış önce bireyler arasında kurmak için onların nasıl davranması gerektiğini öğretmektedir. Çünkü birbirleriyle barış yaşayan bireylerin oluşturduğu toplumlar savaşa da ihtiyaç duymayacaklardır. İşte böyle bir dünya da günümüz dünyası olan dünyadan çok daha barış dolu bir dünyaya sebebiyet verecektir. Aşağıdaki ayetlerde yukarıda okuduğunuz konular destekleyen ayetler bulunmaktadır.

Bakara 208

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“Ey İman edenler! Hepiniz toptan barış ve selamete girin de şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o size apaçık düşmandır.”

Maide 32

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“İşte bundan dolayı İsrail oğullarına kitapta şunu bildirdik: Kim katil olmayan ve yeryüzünde fesatçıkarmayan bir kişiyi öldürürse sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir adamın hayatını kurtarırsa, sanki bütün insanları hayatını kurtarmış gibi olur. Resullerimiz onlara açık ayetler ve deliller getirmişlerdi. Ne var ki onları çoğu bütün bunlardan sonra hala yeryüzünde fesat ve cinayette aşırı gitmektedirler.”

Fussilet 34

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“İyilikle kötülük bir olmaz. O halde sen kötülüğü en güzel tarzda uzaklaştırmaya bak. Bir de bakarsın ki senin kendisi arasında düşmanlık olan kişi candan sıcak bir dost oluvermiş.”

Barış korumak amacıyla savaş sorunlu hale gelebilir. Bu durumda da ondan kaçmamak gerektiğini Allah bildirir bizlere. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) dönemindeki savaşlara baktığımızda da bunların bir toprak edinme değil, bir nefs-i müdafaa, bir yaşam savaşı olduğunu görürüz.

Hac 39

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“Kendilerine savaş açılan müminlere, savaşmaları için izin verildi. Çünkü onlar zulme maruz kaldılar. Allah onlara zafer vermeye elbette kadirdir.”

Bugün ne yazık ki Ortadoğu gördüğümüz, tıpkı bir böcek öldürür gibi hesapta İslam adına öldüren gruplar/ordular İslam için kötü bir örnek teşkil etmektedirler. Allah hiçbir kimsenin kafasının kesilip de top gibi oynanmasını, insanların yok yere kurşuna dizilmesini emretmemişlerdir. Ne yazık ki bu gibi görüntüler sayesinde İslam’ı bilmeyenler dinimizi terör ile eşdeğer görmektedirler.

Saygı ve sevgi ile

Z. Tamer Aygün
12.Ağustos.2014

 

Kaynakça

1.) Suat Yıldırım Meali

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap