osmanlı kitabı başlık
Bakara 201
Bakara 201
Bu yazı 541 views kez okundu.
13 Temmuz 2014 02:22 tarihinde eklendi

Bakara 201

Yüce Kur’an-ı Kerim’in en uzun süresi olan Bakara Suresi’nin 201. ayetinde kulların Allah’a yapacağı çok güzel bir dua vardır. Bu dua öylesine basit yani akılda kalıcı ve öylesine derindir ki, insanı hem bu dünyada ve hem de ahirette kurtuluşa götürür inşallah.

İlgili ayetten önceki ayetlerde, yüce Allah (cc) haç görevine yerine getirilirken uyulacak bir takım kural ve yasakları bildirir. Ardından 200 numaralı ayetin başında haçça ilişkin açıklamalarını bitirir ve bu dua konusuna giriş yapar.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Bakara 200Bakara 200:

Haç ibadetleriniz tamamlayınca, vaktiyle atalarınızı anıp onlarla öğündüğünüz gibi. Hatta daha fazla, daha hürmetle Allah’ı anın. Bazı kimseler: “Ey yüce Rabbimiz, bize vereceğini bu dünyada ver” derler. Bunların ahirette nasipleri yoktur.

Bakara 201:

Bazıları da, “Ey bizim (Yüce) Rabbimiz! Bize bu dünyada da iyilik ve güzellik ver, ahirette de iyilik ve güzellik ver. Ve bizi cehennem ateşinden koru” derler.

Bakara 202:

İşte bunlar, kazandıkları şeylerin hayır ve bereketlerini fazlasıyla görürler. Allah hesabı çok çabuk görür.

Bu üç ayette aslında çok şey anlatılmaktadır. Neden mi? Dünya malı isteyenlere istedikleri dünya malının verileceğini yani dualarının kabul olacağı bildiriliyor. Ne yazık ki dünya malı pek çoğumuzda ahireti, ahiret için hazırlık yapmayı, haşa Allah’ı anmayı unutturmakta, daha çok kazanma hırsıyla hak yemeyi alışkanlık haline getirmekte, namazdan ve her türlü ibadetten uzaklaştırmaktadır. İşte bu nedenlerle de ahiret günü onların o gün umdukları kendilerine verilmez, nasipleri yoktur. Umdukları nedir? Cennet, dünyada yapmadıkları ibadetler ve iyi şeyler için tekrar dünyaya dönmek ve af edilmek. İşte dünya için yaşayan ve dünya malını istifleyerek zengin olma hırsı ile mal mülk edinen kişilerin ahirette durumu budur. Gidecekleri yer ise ateştir.

Sonraki iki ayette ise hem bu dünya için ve hem de ahiret için Allah’tan isteyenlerin en doğru şeyi istedikleri bildirilmektedir. Bir yandan dünyalıkları için mal mülk, huzur ve iman isteyenler bir yandan da ahiret içinde iyilik istemektedirler. Bu nasıl olabilir? Dünya edinilenlerin dürüst yoldan kazanılıp, dürüst yoldan harcanması ile. Böyle kişiler kazandıklarının Allah (cc) tarafından kendilerine verilen birer emanet olduğunu, yani kendi malı mülkü kısaca varlığı olmadığını bilirler. Bu nedenle de bu varlıklarını hatta kendilerini yani canlarını Allah yolunda harcarlar, bağışlarlar. Bu gibi kişilerin imanları daha da artar, harcadıklarına üzülmez ve pişman olmazlar. Bir teşekkür bile beklemeden Allah rızası ile yaparlar yaptıklarını. İşte bu yaşam tarzı da onlara ahirette iyilik ve güzellik yollarını açacaktır.

Kimsenin bu dünyadan ayrılırken yanında bir şey götürdüğü görülmemiştir. Hepimiz geldiğimiz gibi çırıl çıplak gidip, aynı şekilde yani çırıl çıplak diriltilip yüce Allah’ın huzuruna geleceğiz ve yaptıklarımızla birlikte yapmadıklarımızın hesabını vereceğiz. Yanımızda götüreceğimiz sadece ve sadece defterlerimizde yaptıklarımızdır.

Saygı ve sevgiyle,

Z. Tamer Aygün
13.Temmuz.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap