osmanlı kitabı başlık
Bakara 155
Bakara 155
Bu yazı 482 views kez okundu.
10 Haziran 2014 17:26 tarihinde eklendi

Bakara155

Allah (cc) Bakara Suresi’nin 45. ayetinde işaret ettiği “sabretmenin” bir benzerini ve daha genişini Bakara 155, 156 ve 157. ayetlerde yapmıştır. Öncelikle Bakara 45’i hatırlayalım.

Bakara 45:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla,

Sabır göstererek, namazı vesile ederek Allah’tan yardım dileyin. Gerçi bu çok zor bir iştir, fakat içi saygı ile ürperenlere değil.

Bakara 155,156 ve 157. ayetlerde ise sabır konusunda şunlar bildirilir.

Bakara 156Bakara 155:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla,

“Biz mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele”

Bakara 156:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla,

“Sabırlılar o kimselerdir ki, başlarına bir musibet geldiğinde, “Biz Allah’a aitiz ve vakti geldiğinde elbette O’na döneceğiz.” derler.”

Bakara 157:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla,

“İşte rableri tarafından bol mağfiret ve rahmete mazhar olanlar onlardır. Doğru yolu bulanlar da ancak onlardır.”

Bakara 45. ayetinin açıklamalarına paralel olarak burada da benzeri konu ve örnekler geçerlidir. Allah (cc) bizleri bir takım hususlarla sınar. Bu yokluk olur, canda ve/veya malda kayıplar olur. Aslında sınama sadece yoklukla değil varlıkla da olur. Yani Allah bir kişinin rızkını artırdığında da onu ayrı bir sınava tabi tutuyor demektir. Ne yazık ki insanın varlıkla değil de yoklukla sınava tabi olması daha akılda kalıcı ve daha etkili olmaktadır.

Bu zorluklar karşısında sabredip Allah’tan yardım dilemek o durumdan kurtulmanın ilk kurallarında birisidir. Yalnız burada sabretmek, susup metanetle kabuğuna çekilmek değil, yine mevcut durumdan kurtulmanın çarelerini aramaktır. Cuma suresinin 10. ayetinde ise şöyle der

Cuma 10:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla,

“Namaz tamamlanınca yeryüzüne yayılın, işinize gücünüze gidin, Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Felaha ermenizi ümit ederek Allah’ı çok zikrediniz”

Unutulmaması gereken bir diğer husus ise sabrın ilahi tarafıdır. Allah’ın (cc) güzel isimlerinden Esma-ül Hüsna arasında “Sabur” çok sabreden anlamındadır. Elbette ki bu sıfat Allah’ın bizim işlediklerimize karşı anında bizi cezalandırmayıp sabretmesi anlamındadır. Aksi zaten kabul edilemez.

Sabırla davranan kul, Allah’ın (cc) kendisini bu sıkıntıdan kurtaracağından ümidini kesmez, ibadetine devam eder. İbadet onu yani kulun mertebesiniz yükseltir, amel defteri sevaplarla artar, namaz kılan ibadet eden kişinin kalbi yumuşar, kötülüklerden uzaklaşır ve iyiliğe yönelir. Bu yaşam tarzındaki kuldan da Allah razı olur ve onu cennetine doğru yaklaştırır. İşte ispatı Ra’d 23-24:

Rad 23-24:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla,

“O güzel akıbet Adn Cennetleri olup, onlar babalarından, eşlerinde ve nesillerinde iyi olanlarla birlikte o cennetlere girerler. Öyle ki, melekler de her kapıdan yanlarına varıp: “Sabretmenize karşılık size selamlar, selametler. Dünya diyarının ne güzel akıbetidir bu” diyecekler.”

Saygı ve sevgiyle,

Z. Tamer Aygün
10.Haziran.2014

 

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap