osmanlı kitabı başlık
A’raf 47
A’raf 47
Bu yazı 771 views kez okundu.
10 Ağustos 2014 13:33 tarihinde eklendi

A’raf 47

 

Kur’an-ı Kerim’in 7. Suresi olan A’raf Suresi’nin 47. ayetinde yüce Allah’a bir yakarış vardır. 47. ayette verilen bu dua bu yakarıştan önce ahiret günü hesaba çekilen insanlardan cennetlik ve cehennemlik olarak ayrılması sonrasında birbirleri arasında geçecek olan konuşmaya yer verir. Ardından bir görevlinin ki muhtemelen bir  meleğin sesi duyulur. Sure, ayrıca cennet ile cehennem arasında bir sınır olduğu haber verir ve henüz cennete girmemiş olan cennetliklerin, cennettekilere selam edeceği haber verilir. İşte bu selamdan sonra bir de cehennemliklere dönüp onların halini gördüklerinde de A’raf 47’de geçen yakarışı dile getirirler.

 

Din alimleri A’raf’ı cennet ile cehennem arasında yer alan bir burç, sur olarak tanımlamışlardır. Burada bir müddet kalacak insanlara da A’raf ehli denmektedir. Peki kimdir bu A’raf Ehli? Peygamber efendimize (s.a.s.) göre sevabı ve günahı birbirine eşit olan kişilerdir. Sevapları cehennem girmeyi önlemektedir, günahları da cennete. Derler ki, onlar orada bir müddet kaldıktan sonra yüceler yücesi Allah’ın (c.c.) rahmeti sayesinde cennete dahil olacaklardır.

 

İşte bu A’raf ehli bulundukları yer itibariyle, bir tarafa baktıklarında cennet ehlini görüp onlarla birlikte olmayı arzuladıklarından onlara “selamün aleyküm” diye seslenirler. Yine bulundukları yerden cehennem ehline baktıklarında da A’raf 47’deki yakarışı dile getirirler ve “Aman ya Rabbena aman bizleri o zalimlerle beraber eyleme” derler.

 

A’raf 44-45

 

Araf 47Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

 “Cennetlikler cehennemliklere: “Bizi Rabbimizin bize vaad ettiği şeylerin gerçek olduğunu gördük, siz de Rabbinizin siz vaad ettiklerinin gerçekleştiğini gördünüz mü?” deyince onlar: “Evet” diye cevap verirler. Derken bir görevli aralarında: “Allah’ın laneti o zalimlere olsun ki onlar, insanları Allah yolundan uzaklaştırır, onu eğri büğrü göstermek isterlerdi ve onlar ahireti de inkar ederlerdi.” diye nida eder.”

 

A’raf 46

 

“İki taraf arasında bir perde A’raf üzerinde de cennetlik ve cehennemliklerin her birini simalarından tanıyacak kimseler vardır ki onlar, henüz cennete girmemiş, fakat girmeyi şiddetle arzılar olarak cennetliklere “selamün aleyküm” diye seslenirler”

 

A’raf 47

“Gözleri cehennemlikler tarafına çevrildiğinde: “Aman ya Rabbena aman, bizleri o zalimlerle beraber eyleme” derler.”

 

Saygı ve sevgilerimle

 

Z. Tamer Aygün
30.Temmuz.2014

 

Kaynak:

1.) Suat Yıldırım Meali
2.) Süleyman Ateş Tefsiri, cilt 3

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap