osmanlı kitabı başlık
Araf 151
Araf 151
Bu yazı 780 views kez okundu.
7 Ağustos 2014 10:30 tarihinde eklendi

Araf 151

 

Kur’an-ı Kerim’in Araf Suresi’nin 151. Ayetinde Hz. Musa’nın yaptığı bir duaya yer verir. Bu dua, Hz. Musa’nın yüce Allah’tan Tevrat’ı almak için kavminin yanından ayrılmasından sonra Samiri adında birisi ziynet eşyalarından bir böğüren buzağı heykeli yaparak ona tapmaya başlarlar. Hz. Musa, tabletleri alıp da geri döndüğünde kavmini buzağı heykeline taptığını görür, kardeşi Harun’a kızar ve aşağıdaki duayı eder.

 

Araf 151

 

Araf 151Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

“Musa:”Ya Rabbi, beni ve kardeşimi affet. Rahmetine bizi de dahil et, çünkü merhamet edenlerin en merhametlisi sensin, sen.””

 

 

Surenin 151. Ayetinden önceki ayetlerde şu olaylardan bahsedilir. Bu ayete nasıl gelindiği öğrenmek için öncesini bilmekte fayda var.

 

İsrailoğullarını denizden geçirdikten sonra putlara tapan bir kavime rastlarla. İsrail oğulları da Hz. Musa’ya tapacakları bir put ister. Yani denizin yarılıp da içerinde geçmesi mucizesi hala İsrailoğullarını imana getirmemiş, Allah’ın birliğine inanmamışlardır. Hz. Musa bu putların hiçbir hükmü olmadığını söyler ve ilave eder: “Siz gerçekten çok cahil bir toplumsunuz.” Daha sonra Hz. Musa Allah’tan Tevrat’ı alabilmek için 30 geçeyi ibadetle geçirir. Allah bu 30 geceyi 40 geceye çıkarır. Kendisi Tevrat’ı almak için dağa çıkmadan önce kardeşi Harun’un yerine vekil tayin eder. Hz. Musa Allah ile buluşma yerine geldiğinde O’nun zatını görmek ister. Allah bunun mümkün olmayacağı söyler ve “Sen beni göremezsin, fakat dağa bak, eğer o yerinde durursa sen de beni görürsün” der. Allah dağa göründüğün de dağ un ufak olur ve Hz. Musa da düşer bayılır. Hz. Musa kendisine geldiğinde isteğinde dolayı tövbe ederek tabletleri alır ve dağdan ayrılır.

 

Kavmine döndüğünde geride kalanların altında bir buzağı heykeli yapıp ona tapındıklarını görür ve kardeşine kızarak “Benden sonra arkamdan ne kötü işler yapmışsınız? Rabbinizin emrini çarçabuk terk mi ettiniz! Der ve levhaları yere bırakır. Kardeşi Harun ise ağabeyine “halkını durdurmak istediğini fakat kendisini neredeyse linç edeceklerini, bu nedenle de elinden bir şey gelmediğini” söyler.

 

İşte bu noktadan sonra Hz. Musa surenin 151 ayetindeki duayı yapar.

 

Saygı ve sevgilerimle

Z. Tamer Aygün
7.Ağustos.2014

 

Kaynak:

1.) Suat Yıldırım Meali
2.) Süleyman Ateş Tefsiri, cilt 3

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap