osmanlı kitabı başlık
A’raf 126
A’raf 126
Bu yazı 504 views kez okundu.
3 Temmuz 2014 23:29 tarihinde eklendi
Etiketler :

A’raf 126

Yüce Kur’an-ı Kerim’in 7 suresi olaraf A’raf Suresi’nin 126 ayetinde bir dua geçer. Bu dua, Hazreti Musa’ya karşı firavunun yanında duran büyücülerin Hz. Musa’nın Allah’ın izni ile yaptığı mucizeler karşısında iman etmeleriyle hem bir yandan firavuna cevap vermeleri ve bir yandan da firavunun yapacağı işkencelere karşı Allah’a yakarışlarıdır.

Surenin 103 ve 127. ayetleri arasında anlatılan olayı 26. sure olan Suara Suresi’nin 10-49. ayetlerinde de okuyabilirsiniz. Musa, firavun ve sihirbazlar arasında geçen olay özetle şu şekildedir:

Hz. Musa kardeşi Harun ile birlikte firavuna gider ve “kendisinin Allah tarafından gönderilmiş bir peygamber olduğunu, köleleştirdikleri İsrailoğullarını serbest bırakmasını” söyler. Firavun da kendisine delil/mucize göstermesini ister. Bunun üzerine Hz. Musa’nın yere bıraktığı asa bir ejderha haline gelir. Ardından Hz. Musa elini koynuna sokup çıkartır ki eli bembeyaz ışık saçan bir el olur.

Bunun üzerine firavunun danışmanları Hz. Musa’nın kuvvetli bir büyücü olduğunu söyleyerek, onu alt etmek için bütün şehirlere haber salıp en iyi sihirbazları Hz. Musa’nın karşına dikerler. Sihirbazlar ellerindeki ip ve asaları yere atarak onların insanlara birer yılan şeklinde görünmesini sağlarlar. Hz. Musa da kendi asasını yere atar ve sihirbazların ip ve asalarını birer birer yutar. Bunun üzerine sihirbazlar kendi yaptıklarının birer göz boyama, birer sihir olduğunu bildikleri için gerçekle karşılaşınca hemen Allah iman ederler. Sihirbazların bu imanları karşısında firavun “kendisinden izin almadan Allah’a iman ettikleri için sihirbazların ellerini ve ayaklarını çaprazlamasına keseceğini” söyler. İşte bunun üzerine, Allah iman eden sihirbazlar 126 ayetteki sözleri söylerler.

Araf 126:

Araf 126Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla:

Onlar şöyle cevap verdiler: “Biz elbette rabbimize döneceğiz. Senin bize kızman da sırf rabbimizden gelen ayetlerine iman etmemizden. Biz de O’na yönelerek deriz ki: “Ey bizim büyük rabbimiz! Sabır kuvvetiyle doldur kalbimizi, yağmur gibi sabır yağdır üzerimize ve sana teslimiyette sebat eden kulların olarak canımızı teslim al.”

Saygı ve sevgiyle,

Z. Tamer Aygün
3.Temmuz.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap