osmanlı kitabı başlık
Amenerresulü
Amenerresulü
Bu yazı 482 views kez okundu.
21 Mayıs 2014 02:34 tarihinde eklendi

Amenerresulü

Amenerresulü Bakara suresinin 285 ve 286 ayeti olup Miraç Gecesi Peygamberimize (sas) aracısız olarak Allah (cc) tarafından teslim edilmiştir. Arapça okunuşunda sure “Amenerresulü” diye başladığında dua da bu ismi almıştır.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Amenerresulü285 – Peygamber, Rabbi tarafından kendisine ne indirildi ise ona iman etti, müminler de. Onlardan her biri Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman etti. “O’nun resullerinden hiç birini ayırt etmeyiz” dediler ve eklediler: “İşittik ve itaat ettik ya Rabbena, affını dileriz, dönüşümüz sanadır.”

286 – Allah hiç bir kimseyi güç yetiremeyeceği bir şekilde yükümlü tutmaz Herkesin kazandığı iyilik kendi lehine, işlediği fenalık da kendi aleyhinedir. “Ya Rabbena! Eğer unuttuk veya kasıtsız olarak yanlış yaptıysak bundan dolayı bizi sorumlu tutma. Affet bizi, lütfen bağışla kusurlarımızı, merhamet buyur bize. Sensin Mevlamız, yardımcımız Kafir topluluklara karsı sen yardım eyle bize.”

Camilerimizde yatsı namazı ve duası tamamlandıktan sonra okunan bir duadır.

Miraç’da peygamberimize (sas) aracısız olarak, doğrudan, Allah (cc) tarafından sunulmuştur. Hadislerde de bu iki ayet çokça övülerek yatmadan önce okunması tavsiye edilmektedir.

285. ayette imanın temel maddeleri sıralanır. Buna göre inananlar Allah’a, meleklerine, ayırt etmeksizin kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiklerini beyan ederler. ” Dönüşümüz sanadır” ifade ile de ahiret gününe ve öldükten sonra da dirilmeyi tasdik ettiklerini bildirirler.

286. ayette de genel olarak, Allah (cc) kullarına bir dua öğreterek bu dua sayesinde bağışlanma için bir yol göstermektedir. “Sen Mevlamız” diyerek de inananlara kulluklarını beyan etmelerini bildirmektedir.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap