osmanlı kitabı başlık
Al-i İmran 16
Al-i İmran 16
Bu yazı 426 views kez okundu.
7 Temmuz 2014 23:36 tarihinde eklendi

Al-i İmran 16

Al-i İmran Suresi’nin 16. ayetinde takva sahiplerinin nasıl dua ettiklerini bildirir ve 15 ve 17 ayetlerde de bu kişilere verilen cennetleri tarif eder, bu kişilerin özelliklerini kısaca anlatır.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Al-i İmran 16Al-i İmran 15

De ki: “Size ihtirasla istediğiniz o şeylerden çok daha iyisini bildireyim mi? İşte Allah’a karşı gelmekten sakınan muttakiler için Rab’leri nezdinde içinden ırmaklar akan cennetler olup, kendileri orada ebedi kalacaklardır. Hem orada onlara tertemiz eşler ve hepsinin de üstünde Allah’ın rızası vardır. Allah bütün kullarını hakkıyla görmektedir.

Al-i İmran 16:

O muttakiler: “Ey bizim kerim Rabbimiz, biz iman ettik, günahlarımızı bağışla ve bizi cehennem azabından koru” diye yalvarırlar.

Al-i İmran 17:

Onlar sabırlı, imanlarına sadık ve samimi, Allah’ın huzurunda itaatla divan duran, mallarını hayırda harcayan, seher vakitlerinde Allah’tan af dileyen müminlerdir.

Ayetlerde geçen “muttaki” takva sahibi olan kişidir. Takva sahibi kişiler, Allah’tan korkarlar, Allah korkusundan dolayı günah işlemekten ve şüpheli şeylerden kaçınırlar. Allah’ın emirlerini uyup haramdan uzak dururlar. Dolayısıyla “muttaki” günah işlemekten kaçınan kişidir.

Saygı ve sevgiyle,

Z. Tamer Aygün
7.Temmuz.2014

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap